kına ve kına gecesi hakkında

Kına ve Kına Geceleri Hakkında

Bir evlilik geleneği olan kına gecesi Türkiye'nin bir çok bölgesinde olduğu gibi İzmir, Manisa gibi şehirlerde hala geleneksel olarak yapılmaktadır. Ama bunun neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

Evlenmeden önce gelin ve damada kına uygulamak Türkiye'de yaşayan insanların en eski geleneklerden birdir. Bu törenlerde günümüzde gelin ve damadın ellerinde ve ayaklarında kına yakılır yada kına ile farklı tasarımlar uygulanır. Bu evlilik geleneği Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi İzmir ve Manisa gibi şehirlerde de devametmektedir. İslam dinine göre Hz. Muhammed sakalını boyamak için hastaları iyileştirmek için kına kullanmıştır. Bu nedenle kına töreni, orta doğunun birçok ülkesinde önemli bir düğün öncesi tören olarak kutlanmaktadır.
Bu yüzden kına önemlidir ...


- Kına evlilik bağı anlamına gelir ve bu nedenle bir işaret olarak kabul edilir.


- Çift ve aileleri arasındaki sevgi ve saygıyı gösterir.

- Gelinin ellerinin kınanın koyu rengi, çiftler arasındaki sarsılmaz aşkı yansıtır.

- Kınanın koyu rengi, damat ile kayınvalidesi arasındaki sevgi ve anlayışı gösterir.

- Kınanın renginin gelinin ellerinde kaldığı gün yeni evlenen gelin ve damat için hayırlı sayılır.

Bir Kına Yakma Ritüeli

Kına gecesi töreni genelde çok renkli olur . Ritüelin farklı ailelerde farklı uygulamaları vardır. Bu ritüel genellikle düğünden bir gün önce yapılır ve genellikle bir kına gecesi organizasyonu ile yapılır. Gelin ve ailenin diğer kadınlarının ellerinde kınanın izleri vardır iki ailenin de eğlenmesi, bir araya gelmesi ve yemek yemesi için bir fırsattır.

Şimdi Trend Değişti

Zamanla geleneksel kına yakılmasında ziyade trend tasarımlar tercih edilir. Şimdi birçok mehndi ve hint tasarımları var ve bunlar arasında Arap tasarımları daha popüler. Şimdi mehndi de kristal ve tinsel ile uygulanır.
Her güzel tasarım oldukça karmaşıktır ve özellikle gelin için yapılabilir. Şimdi bu karmaşık tasarım modelleri, dünyanın dört bir yanındaki gelinler arasında oldukça popüler.
Kimyasal karışımı mehndi de piyasada satışa sunulmaya başlandı, bu koyu renkli mehndi sağlığa da zararlıdır.

Kına gecesi organizasyonunuzda ihtiyaç duyacağınız en iyi web sayfalarını senin için listeledik

Category
Etiketler

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir